5. juni 2017 – Lang (Indbydelse)

Arrangør
FIF Hillerød Orientering (http://www.fiforientering.dk)
Kontakt og information Henrik Poulsen, FIF Hillerød Orientering
+45 40 76 90 97 / pinse2017@fiforientering.dk
http://www.fiforientering.dk/pinse2017
Stævne og klassifikation FIF Pinseweekend – Lang ( Elite Junior testløb og SM Lang). Klassifikation A****

 10. afdeling af Trimtex Senior Cup
 10. afdeling af Løberen Junior League

8. afdeling af Ungdoms Cup

Dato Mandag den 5. juni 2017
Løbsområde Gribskov Mårum og Søskoven 1)

1) Det er kun klasser < HD35 der vil kunne have poster i Søskoven, da Søskoven er lukket for deltagere i WMOC 2018 finalen den 13. juli 2018. Åbne baner har ikke poster i Søskoven.
Mødested Vejvisning fra Mårum Station, Frederiksværksvej 145, 3230 Græsted
GPS: 56.030837, 12.316736
Kortet Gribskov Mårum og Søskoven

Klasser HD20 og MW21 løber på 1:15.000
Klasser >= HD60 løber på 1:7.500
Øvrige klasser løber på 1:10.000

Ækvidistancen er på 2,5m for alle klasser

Kortet er tildelt DOF’s kvalitetsmærke i 2015 og er revideret i 2017 ifb. med dette arrangement.

Kort til testløb og elite klasser er i offsettryk, kort til øvrige klasser er printet. Alle kort leveres i svejset plast.

Terrænbeskrivelse Terrænet består overvejende af blandet åben løvskov med partier af nåleskov.

Gennemløbeligheden god og der er et veludbygget stisystem.

Kuperingen er meget afvekslende med stejle skrænter ved Esrum Sø og markant kupering i Gribskov Mårum og fladere områder både vest i terrænet i Mårum og i øst i Søskoven.

Klasser Banelængder følger DOF’s reglement 2017 § 4.1.2.1 og § 4.2.1

Endelige banelængder og postantal oplyses i instruktionen.

Følgende klasser udbydes som Elite Junior (testløb) og Elite Senior.

DOF foretager seedning i klasserne D18+20, H18+20, D21 og H21.

Bemærk at HD18 løber samme bane som HD20, således at både Testløb og SM kan løbes samtidig.
Det betyder at klasserne slås sammen på startlisten inden lodtrækning og det så er løberens alder der afgør hvilken SM klasse der konkurreres i.

Klasse Sværhedsgrad Vindertid Start SM Bemærk
D16 Sort–Svær 40 1 Ja Testløb
Ungdoms Cup
D18+20 Sort–Svær 55 1 Ja Testløb
D21 Sort–Svær 70 2 Ja
H16 Sort–Svær 45 1 Ja Testløb
Ungdoms Cup
H18+20 Sort–Svær 70 1 Ja Testløb
H21 Sort–Svær 90 2 Ja

Følgende klasser er ikke Elite Junior eller Elite Senior klasser og medregnes derfor ikke til testløb.

Klasse Sværhedsgrad Vindertid Start SM Bemærk
Børnebane Lysegrøn-Børnebane Nej Snitzlet
Begynder Grøn-Begynder 2 Nej Skygning tilladt
D10 Grøn-Begynder 20 2 Ja  
D12 Hvid–Let 25 2  Ja Ungdoms Cup
D12B Grøn-Begynder  20 2 Nej
D14 Gul–Mellemsvær 35 2 Ja Ungdoms Cup
D14B Hvid-Let 25 2 Nej
D16AK Sort-Svær 30 2 Nej
D16B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
D20AK Sort–Svær 30 2 Nej
D20B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
D20C Hvid-Let 25 2 Nej
D21AK Sort-Svær 30 2 Nej
D21B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
D21C Hvid-Let 25 2 Nej
D35 Sort–Svær 55 2  Ja
D35B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
D40 Sort–Svær 50 2 Ja
D45 Sort–Svær 45 2 Ja
D50 Sort–Svær 45 2 Ja
D55 Sort–Svær 45 2 Ja
D60 Sort–Svær 45 2 Ja
D65 Sort–Svær 45 2 Ja
D70 Blå–Svær 45 2 Ja
D75 Blå–Svær 45 2 Ja
D80 Blå–Svær 45 2 Ja
D85 Blå–Svær 45 2 Ja
H/D90 Blå–Svær 45 2 Ja
H10 Grøn-Begynder 20 2 Ja   
H12 Hvid–Let 25 2 Ja Ungdoms Cup 
H12B Grøn-Begynder 20 2 Nej
H14 Gul–Mellemsvær 35 2 Ja Ungdoms Cup 
H14B Hvid-Let 25 2 Nej
H16AK Sort-Svær 35 2 Nej
H16B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
H20AM Sort–Svær 45 2 Nej
H20B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
H20C Hvid-Let  25 2 Nej
H21AM Sort-Svær 45 2 Nej
H21AK Sort-Svær  30 2 Nej
H21B Gul-Mellemsvær 35  2 Nej
H21C Hvid-Let 25 2 Nej
H35 Sort–Svær 70 2  Ja
H35B Gul-Mellemsvær 35 2 Nej
H40 Sort–Svær 65 2  Ja
H45 Sort–Svær 60 2 Ja
H45AK Sort-Svær 30 2 Nej
H50 Sort–Svær 55 2 Ja
H55 Sort–Svær 50 2 Ja
H55AK Sort-Svær 30 2 Nej
H60 Sort–Svær 50 2 Ja
H65 Sort–Svær 50 2 Ja
H70 Blå–Svær 50 2 Ja
H75 Blå–Svær 50 2 Ja
H80 Blå–Svær 50 2 Ja
H85 Blå–Svær 50 2 Ja

Følgende baner udbydes som baner med fri tilmelding, denne tilmelding kan foretages via den ordinære tilmelding, eller ved køb på stævnepladsen 2). Åbne baner kan købes på stævnepladsen fra kl. 09.00.

Bane Sværhedsgrad Vindertid Start SM Bemærk
Åben1 Sort-Svær 60 2 Nej
Åben2 Sort-Svær 45 2 Nej
Åben3 Blå-Svær 30 2 Nej
Åben4 Gul–Mellemsvær 35 2 Nej  
Åben5 Hvid-Let 25 2 Nej  
Åben6 Grøn-Begynder 20 2 Nej  

2) Ved køb af åbne baner på stævnepladsen tillægges kr. 10,- til den normale pris, bemærk at der kun er et begrænset antal baner til salg på stævnepladsen.

Præmier Se en samlet oversigt over præmier på denne side.
Kontrolsystem Løbet afvikles med SportIdent.
Løbere, der anvender egen brik, skal oplyse nummeret på denne ved tilmelding.
Løbere der er tilmeldt uden en brik vil blive tildelt en lejebrik.
Lejebrikker udleveres ved starten og afleveres igen ved målgang.
Start Der er individuel start, med et interval på mindst 2 min.
Første start er kl. 10.00, dog starter HD21 kl. 9.30
Der vil være fri starttid for Begynder og HD10
Karantæne Løbere i klasserne HD16, HD18+20 skal have forladt stævnepladsen inden første start kl. 10.00. Løberne skal herefter befinde sig i karantæneområdet ved start 1.

Der er transport af tøj og udstyr fra start 1 til stævnepladsen.

Karantæne område og start 1 ligger ca. 6 km fra stævnepladsen, transporten foregår således:
Du skal gå 1.300m fra stævnepladsen til Mårum st., herfra vil der være op til 10 min. transport i bil til karantæneområdet.

NB: Sørg for at være ved Mårum st. i god tid, da vores biler køre i pendulfart mellem Mårum st. og karantæneområdet.

Afstande Parkering -> Stævneplads 800m (følg blå/hvid snitzling)
Stævneplads -> Start 1 se afsnittet karantæne
Stævneplads -> Start 2 1.800m
Mål ligger på stævnepladsen
Børnebane Der tilbydes en snitzlet børnebane.
Børnebanen er gratis og der er en lille præmie til alle der gennemfører denne.
Service Der findes toilet på stævnepladsen og ved både start 1 og start 2
Stævnet tilbyder en velassorteret kiosk.
Der tilbydes ikke mulighed for bad.
Der tilbydes ikke mulighed for børnepasning.
Overnatning Se forslag til overnatning her.
Tilmelding Se detaljer og priser på siden tilmelding.
Visum Se de gældende visum regler her.
Stævneleder Henrik Poulsen, FIF Hillerød Orientering
Banelægger Lars Simonsen, FIF Hillerød Orientering
Stævnekontrol  Torben Kristensen, Herlufsholm OK
Banekontrol Erik Sørensen, Allerød OK
Dommer TBD

 

Lukket for kommentarer.